Casing Aerocool Rift RGB
Rp 575.000| Kode | CS AE RI |
| Stok | Habis |
| Kategori | Casing |
Casing Aerocool Rift RGB
Casing Aerocool Rift RGB
Spesifikasi:
| Model Name | Rift |
| Case Type | Mid Tower |
| Color | Black |
| Body Material | SPCC |
| Front Panel Material | ABS |
| Steel Thickness | 0.5mm |
| Motherboards | ATX/micro ATX/mini-ITX |
| Case Dimensions (Internal) | 188 x 430 x 375mm (W x H x D) |
| Case Dimensions (Overall) | 195 x 461 x 411mm (W x H x D) |
| 3.5” Drive Bay | 2 Max. (2 x 3.5”/2.5″) |
| 2.5” Drive Bay | 5 Max. (3 x 2.5” and 2 x 2.5”/3.5”) |
| Expansion Slots | 7 |
| GPU Clearance | Supports GPU up to 346mm / 371mm (without front fan) |
| CPU Clearance | Supports CPU Cooler up to 155mm |
| I/O Ports | USB3.0 x 1 | USB2.0 x 2 | HD Audio & Mic.| SD Card Reader |
| Air Cooling | Front: 120mm x 3 (Optional) |
| Top: 120mm x 1 (Optional) | |
| Rear: 120mm x 1 (Includes 120mm Fan) | |
| Supports VGA Fan: 120mm x 2 (Optional) | |
| Liquid Cooling | Front: 120mm Radiator (Optional) |
| Net Weight/Gross Weight | 3.7kg (8.16 lbs.)/5.0kg (11.2 lbs.) |
| Internal Cable Management Depth | 20mm |
| Power Supply | ATX PSU (Up to 180mm, Optional) |
Casing Aerocool Rift RGB
| Berat | 13 gram |
| Kondisi | Baru |
| Dilihat | 2.409 kali |
| Diskusi | Belum ada komentar |
Casing PC Kompak & Elegan | PSU Included | M-ATX & ITX Compatible Alcatroz Azzura Millenia M Series hadir dengan desain minimalis dan modern, cocok untuk Anda yang membutuhkan casing kompak namun tetap tangguh untuk berbagai kebutuhan, baik di rumah maupun kantor. Tersedia dalam beberapa varian (M100–M900), casing ini mendukung motherboard M-ATX dan ITX serta… selengkapnya
Rp 350.000Venus V3FX -See Thru transparent side panel -Full black coated inner structure -Full Atx with usb3.0 and HD audio ready -Fx fan with up to 7 colors light effects and 10 steps switch control FEATURES -Support up to 2X solid stave drive -Hidden cable routing -Chassis support up to 5 x 120mm fan -Support hi-end… selengkapnya
Rp 480.000Spesifikasi Raptor 1501 : 1. Support Micro ATX/Mini ATX 2. USB 2.0 x 1 & USB 3.0 x 1 3. 0.5mm metal with black coated painting 4. Left side panel with transparent acrylic 5. Fan 3 x 12cm (optional) 6. Support 240mm water cooling system 7.Case Size : 360*185*350 mm Belum termasuk Fan & PSU
Rp 300.000Spesifikasi: CG72 Strike supports ATX, Mini-ItX, Macro-ITX motherboards 2*SSD, 2*HDD internal driver bay installation locations Supports 8 RGB Fans Extreme heat transfer, RGB Light Tempered glass Power warehouse Case Cable 280mm max VGA length 15 RGB spectrum mode 1*USB 3.0, 1*USB 2.0 front port 165mm CPU height Dimensions: 380mm* 420mm *190mm
Rp 530.000Casing Pc Alcatroz Azzura Nex 1000 m-Atx with Psu Magnum 225 Spesifikasi : * 2x USB 1.0 * 1x Audio Port * 1x Mic Input * 2x 2.5″ SSD * 1x 3.5″ HDD * 4x PCI Slot * CPU Cooler Max Height : 150mm * GPU Max Lenght : 265mm * PSU Max Lenght :… selengkapnya
Rp 285.000Spesifikasi Produk : Infinity Poseidon V2 (BLACK) Dimenssions: (390 * 210 * 405 mm) ( M-ATX) Drive bay : 3.5″ x 2 / 2.5″ x 2 / USB 2.0 x 2 / USB 3 x 1 Mesh Front Panel / Tempered Glass Side Panels Max.VGA Card: 350mm Max. CPU Cooler: 170mm Radiator : Top 240mm,… selengkapnya
Rp 470.000Casing Alcatroz Futura Space 2 ATX – Alcatroz Futura SPACE II Space-saving chassis Full ATX and Micro ATX compatibility Solid 0.4+ mm steel body Legendary 250W Pure Power PSU Case Dimension : 295x173x410mm DVD Bay : NA Fan Space – Front : 3x12CM Fan Space – Top : N/A Fan Space – Back : 1x9cm… selengkapnya
Rp 360.000Spesifikasi : Sudah Termasuk 3 Fan Case RGB(stok terbatas, boleh konfirmasi dulu) M/B Support : M-ATX/ITX I/O Panel : USB 3.0 x 1, USB 2.0 x 1 + USB Type C Drive Bays : H.D.D x 2, S.S.D x 2 Fan Cooling : Top : 2 x 12cm (Include) Rear : 1 x 12cm (Include)… selengkapnya
Rp 335.000FREE : 1 Pcs PSU Vurrion 500Watt Detials : Brand : Vurrion Model : Office PRO KR-22 / KR-21 Motherboard Support Size : m- ATX/ Mini- ITX Dimensions Chassis : 305 x 175 x 350mm Chassis : SPCC, Black interior Front I/O Ports USB 3.0 x1 USB2.0 x 1 Power Button Restart Button HD Audio… selengkapnya
Rp 335.000CS FP COR Specification : Model NO Cortex Eco Product size 290*160*352mm (L*W*H) Material Classs A SPCC 0.80MM M/B Support M-ATX/MINI-ITX I/O port CORTEX ECO/CORTEX ECO-P:USB3.0*1+USB1.0*2 ,HD AUDIO 3.5’HDD 1*3.5’HDD 2.5’SSD 2*2.5’SSD PCI-E Slots 4 Air Cooling Rear: 1*9cm fan/black(Pre-installed) Liquid Cooling /CPU Cooler 145mm Graphics Cards 257mm PSU 300W
Rp 370.000


Belum ada komentar, buka diskusi dengan komentar Anda.